Szczęśliwego Nowego Roku!
Temat szkolenia
Strona główna > Szkolenia > Szkolenia dla instytucji i administracji publicznej > KLASYFIKACJA BUDŻETOWA 2023
16.01.2023 (pon.), 09:00
online
6
350 zł
81 442 08 09
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością budżetową w zakresie prawidłowego stosowania podziałek klasyfikacji budżetowej w roku 2023 zgodnie z obowiązującymi standardami statystyki publicznej, zasadami rachunkowości budżetowej i zasadami gospodarki budżetowej określonymi przepisami ustawy o finansach publicznych, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z 15 lipca 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych z wsteczną mocą w części od 1 stycznia 2022, w części od 12 stycznia 2022, w części od 24 lutego 2022 roku, w części od 23 kwietnia 2022, w części od 28 lipca 2022 i w części od 1 stycznia 2023 (Dz.U. z 27 lipca 2022 poz.1571).
Na szkoleniu omówione zostanie praktyczne ujęcie w ewidencji księgowej i w sprawozdawczości budżetowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, z uwzględnieniem zmian aktualniej klasyfikacji budżetowej pod względem treści ekonomicznej i treści prawnej zdarzeń i operacji gospodarczych oraz problemów dotyczących podziału wydatków na wydatki bieżące i wydatki majątkowe, szczególnie w zakresie finansowania środków trwałych do 10 tys. zł oraz rozliczeń w podatku VAT, z uwzględnieniem nowego podziału rozdziałów klasyfikacji budżetowej na tzw. rozdziały podmiotowe i usługowe w SMUP, a także z uwzględnieniem nowych paragrafów m.in. w związku z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz powstaniem na jej mocy Funduszu Pomocy, a także przepisów tarczy antykryzysowej i środków funduszu przeciwdziałania Covid-19 oraz w związku z nowymi przepisami ustawy z 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny.
Nowe podziałki umożliwią ewidencjonowanie i monitorowanie wykorzystania środków otrzymywanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Krajowego Planu Odbudowy, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Rządowego Funduszu Mieszkaniowego oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w danym roku, jak również w okresie wieloletnim. Nowe przepisy regulują również zasady klasyfikacji dochodów, których źródłem są środki pochodzące z pożyczek i kredytów zagranicznych np.: Banku Światowego, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Nordyckiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy.
Na szkoleniu omówiona zostanie również ustawa z dnia 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, która od soboty 20 sierpnia 2022 roku sporo zmienia w zakresie procedur budżetowych określonych przepisami ustawy o finansach publicznych. Art. 4 ustawy definiuje w jaki sposób zostanie zastosowana klauzula inwestycyjna w szacunkach dokonywanych na potrzeby SRW (Stabilizująca Reguła Wydatkowa), zarówno na poziomie nieprzekraczalnego limitu wydatków, jak i w ramach wydatków nim ograniczonych. Nowy sposób ujmowania wydatków inwestycyjnych ma sprawić, że w ramach wyznaczonych limitów będzie możliwość zwiększania wydatków inwestycyjnych, bez zmniejszania pozostałych wydatków objętych SRW. Problem jednak w tym, że istotna część inwestycji (środków trwałych w budowie) finansowana jest z wydatków bieżących, tak jak np. sprzęt komputerowy.
Czas zatem zweryfikować praktykę w zakresie liczenia nakładów inwestycyjnych, czyli nakładów brutto na środki trwałe, gdyż mogą pojawić się kłopoty z wykonywaniem budżetu na rok 2023 i być może z rozliczeniem wykonania roku 2022, jeśli kontrolujący odniosą się do obowiązującego od 2014 roku rozporządzenia ESA 2010 i zdefiniowanych tam nakładów brutto na środki trwałe. Zmiany klasyfikacji budżetowej w powiązaniu ze zmianami ustawy o finansach publicznych są zatem sporym wyzwaniem dla praktyki, szczególnie w aspekcie obowiązującej od 1995 roku ustawy o rachunkowości.
Szkolenie dla wszystkich państwowych i samorządowych jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, a szczególnie dla: ministerstw, urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich, administracji zespolonej, urzędów gmin i miast, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, zarządów nieruchomościami, jednostek oświaty, jednostek pomocy społecznej, urzędów pracy, sądów, prokuratury, służb mundurowych, wojska, KAS, RIO, NIK, ZUS, KRUS, dysponentów państwowych funduszy celowych, agencji wykonawczych, instytucji gospodarki budżetowej, państwowych osób prawnych i pozostałych jednostek sektora finansów publicznych.
doświadczony wykładowca z ponad 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor podręcznika „Podstawy rachunkowości budżetowej”. Współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”
Po szkoleniu dla uczestników zostanie wydane zaświadczenie na podstawie § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652)
Lublin
ul. Narutowicza 62, 20-013
tel. 81 442 06 77, 81 441 33 32
Nr konta: 47 1140 1094 0000 3068 2000 1001
studium.lublin@kursor.edu.pl
Zamość
ul. Partyzantów 9, 22-400
Biała Podlaska
ul. Narutowicza 66, 21-500
© 2003–2024 Ośrodek Szkoleniowy KURSOR • Polityka cookies • Regulamin serwisu internetowego • Polityka prywatności • Poczta dla pracowników