PROJEKTY UNIJNE
Otwieramy żłobki – bezpłatne szkolenia
Strona główna > Projekty > Otwieramy żłobki – bezpłatne szkolenia
O projekcie
Projekt „Otwieramy żłobki – bezpłatne szkolenia” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa II – Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.1: „Równość szans mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym w dostępie do zatrudnienia, rozwoju kariery, godzenia życia zawodowego i prywatnego”, na podstawie umowy podpisanej z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Otwieramy żłobki – bezpłatne szkolenia – poradnik
Zbiór informacji na temat tworzenia i funkcjonowania form opieki nad dziećmi do lat 3 (żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun czy niania), przybliżający ich aspekty prawne i zasady finansowania oraz opisujący wymogi sanitarno-higieniczne i warunki lokalowe, jakie musi spełnić placówka opieki nad najmłodszymi dziećmi, a także kwalifikacje kadry i osób zarządzających, nadzór nad tymi placówkami oraz standardy żywienia małych dzieci.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest nabycie/zwiększenie kompetencji w zakresie wdrażania ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 u 515 UP (412 K, 103 M) tj. przedstawicieli władz samorządu (gminnego, powiatowego, wojewódzkiego) i pracowników jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za rozwój opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz przedstawicieli podmiotów niepublicznych planujących prowadzenie/prowadzących instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z terenu województwa łódzkiego poprzez realizację szkolenia na temat tworzenia systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w okresie od 01.02.2020 r. do 31.10.2023 r.
Adresaci
Grupą docelową jest 560 osób (448 K, 112 M) będących przedstawicielami podmiotów tworzących i prowadzących instytucje opieki nad dziećmi do lat 3 z terenu woj. łódzkiego. Są to:
- przedstawiciele władz samorządu (gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i pracownicy jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za rozwój form opieki nad dziećmi do lat 3 z dowolnej jednostki samorządu terytorialnego) – min. 80% GD tj. 448 os. (359 K, 89 M)
- przedstawiciele podmiotów niepublicznych planujących prowadzenie/prowadzących instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z dowolnej gminy – ok. 20 % GD tj. 112 os. (90 K, 22 M)
W ramach projektu jest przewidziana realizacja szkoleń wg podziału:
- dla przedstawicieli samorządu i pracowników jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za rozwój opieki nad dziećmi do lat 3: 24 godziny szkolenia × 32 grupy
- dla przedstawicieli podmiotów niepublicznych planujących prowadzenie/prowadzących instytucje opieki nad dziećmi do lat 3: 32 godziny szkolenia × 9 grup
Szkolenia będą się odbywać w formie stacjonarnej (dla podmiotów publicznych 17 grup, łącznie 240 osób; dla podmiotów niepublicznych 8 grup, łącznie 101 osób) oraz on-line (dla podmiotów publicznych 15 grup, łącznie 208 osób; dla podmiotów niepublicznych 1 grupa, łącznie 11 osób).
Wartość projektu: 629282,50 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 530359,29 zł
Rekrutacja
Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie.
Rekrutacja odbywa się w sposób ciągły, od lutego 2020 r. do października 2023 r., na terenie woj. łódzkiego.
Kryteria rekrutacji
- podstawowe
- przynależność do grupy docelowej
- pełnosprawność nie stanowi kryterium rekrutacji
- rekrutacja zostanie zawieszona, gdy liczba zgłoszeń spełniających wymagania formalne osiągnie 120%
- uzupełniające
- zajmowane stanowisko-przedstawiciele władz podmiotów gminnych będą przyjmowani w pierwszej kolejności ze względu na skuteczność wsparcia realizowanego w projekcie i osiągnięcie realnego wpływu na zmianę w obszarze problemowym tj. brak wskazania popytu na usługi w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w danej gminie (1 pkt)
- płeć – kobiety stanowić będą 81% grupy docelowej (1 pkt)
- osoby z terenu gmin, na których nie istnieje żadna instytucja opieki nad dziećmi do lat 3 (1 pkt)
- wynik testu diagnozującego wiedzę kandydata w danym obszarze, pozwalający na formowanie grup szkoleniowych o podobnych deficytach, co zwiększy efektywność wsparcia (1 pkt)
Regulamin projektu (PDF)
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie 01.02.2020
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie 12.02.2021
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie 14.03.2022
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie szkolenia stacjonarne i online 2023
Terminy i miejsca szkoleń
dla przedstawicieli podmiotów publicznych:
- 20-22.10.2023 – Hotel Leszczyński w Konstantynowie Łódzkim
- 29-31.10.2023 – Hotel Leszczyński w Konstantynowie Łódzkim
dla przedstawicieli podmiotów niepublicznych:
- 21-22.10.2023 – zjazd I oraz 26-27.10.2023 – zjazd II – Hotel Abton w Łodzi
Harmonogram zajęć
Pobierz plik PDF z harmonogramem szkoleń:
Szkolenia online
- Przejdź na dedykowaną platformę Moodle.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 515 243 205 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.
Po wypełnieniu i przesłaniu formularza skontaktujemy się z Państwem z informacjami nt. rekrutacji do projektu.
Nie wszystkie terminy szkoleń zostały już ustalone, mimo to można wysyłać zgłoszenia – potraktujemy je jako wyraz zainteresowania i skontaktujemy się z Państwem, kiedy terminy będą już znane.
podmiot publiczny – jestem przedstawicielem samorządu lub pracownikiem jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za rozwój opieki nad dziećmi do lat 3;
podmiot niepubliczny – planuję prowadzenie/prowadzę instytucję opieki nad dziećmi do lat 3