Temat szkolenia
Strona główna > Szkolenia > Szkolenia dla instytucji i administracji publicznej > KSIĘGOWANIE NALEŻNEJ OPŁATY ZA UDOSTĘPNIANIE MATERIAŁÓW…
08.04.2024 (pon.), 09:00
Potwierdzone
online
6
380 zł
81 442 08 09
Począwszy od 1 stycznia 2011 roku środki dawnych wojewódzkich i powiatowych funduszy gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym stały się odpowiednio dochodami budżetu województwa i powiatu. Oznacza to, iż od tego dnia służby geodezyjne powinny zmienić zasady ustalania należności związanych z opłatami za korzystanie z odpowiednio wojewódzkiego i powiatowego zasobu geodezyjnego i stosować rozwiązania systemowe, o których mówią przepisy art. 60-67 ustawy finansach publicznych. Potwierdza to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 oraz uchwała 7 sędziów NSA z 26 czerwca 2014 roku. Jednakże ustawa z dnia 5 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne (…) stanowiąca lex specjalis do przepisów ustawy o finansach publicznych, stanowiła że począwszy od 12 lipca 2014 roku pobór opłat odbywa się na podstawie Dokumentu Obliczenia Opłaty.
Również od 2014 roku, co wynika z komunikatu Departament Rachunków Narodowych GUS z 29.09.2014 roku, wdrożono w Polsce Europejski System Rachunków Narodowych i Regionalnych
w Unii Europejskiej ESA2010. Zgodnie z ESA2010 wydatki związane z prowadzeniem prac badawczo – rozwojowych są traktowane w rachunkach narodowych jako nakłady inwestycyjne, a nie jako koszty bieżące, jak to miało miejsce wcześniej. A zatem wszelkie nakłady na państwowy zasób geodezyjny nie powinny być traktowane jako wydatek bieżący i nie powinny być rozliczane na kontach zespołu „4”. Potwierdzają to przepisy ustawy o rachunkowości. Niestety zasad tych nie stosują ośrodki administracji geodezyjno-kartograficznej.
W niezwykle trudnej sytuacji znajdują się zatem władze powiatów i województw oraz ich skarbnicy, gdyż obowiązujące od 2014 roku przepisy i zasady zamiast uporządkować finanse publiczne stanowią dla nich problem.
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie procedury ustalania, utrwalania i ewidencji księgowej należności budżetowych związanych z udostępnieniem materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, właściwego zastosowania wyroków TK, wyroków i uchwał NSA oraz przepisów art. 60-67 ustawy finansach publicznych do należności geodezyjnych stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym, właściwego zastosowania zmienionych oraz nowych przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie Dokumentu Obliczenia Opłaty oraz właściwego ujęcia w rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej i finansowej państwowego zasobu geodezyjnego.
Szkolenie przeznaczone jest dla geodetów powiatowych, geodetów wojewódzkich, ośrodków geodezyjno-kartograficznych, skarbników powiatów, skarbników województw, głównych księgowych i księgowych obsługujących zadania w zakresie geodezji i kartografii w urzędach marszałkowskich i starostwach powiatowych, audytorów wewnętrznych i koordynatorów kontroli zarządczej oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych i Najwyższej Izby Kontroli
Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika „Podstawy rachunkowości budżetowej”. Współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”. Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie.
Po szkoleniu dla uczestników zostanie wydane zaświadczenie na podstawie § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652)
Lublin
ul. Narutowicza 62, 20-013
tel. 81 442 06 77, 81 441 33 32
Nr konta: 47 1140 1094 0000 3068 2000 1001
studium.lublin@kursor.edu.pl
Zamość
ul. Partyzantów 9, 22-400
Biała Podlaska
ul. Narutowicza 66, 21-500
© 2003–2024 Ośrodek Szkoleniowy KURSOR • Polityka cookies • Regulamin serwisu internetowego • Polityka prywatności • Poczta dla pracowników